
Nikolaj Jacobsen får stor pris for sin evne til at lede og begejstre
Den danske håndboldlandstræner har med fire VM-titler skrevet sig ind i historiebøgerne med en enestående præstation, og han repræsenterer samtidig Sydfyn med en eminent kombination af imødekommenhed, humor og høj faglighed. Derfor har han fået Fonden for Fynske Bank Prisen i Svendborg. De 100.000 kroner, der følger med prisen, giver han videre til KidsAids arbejde med syge og sårbare børn.
Som spiller var han kendt for skudfinter, skruebolde og scoringsrekorder.
Som dansk herrelandstræner har han med OL-guld og fire VM-titler på stribe stået i spidsen for en uhørt og historisk bedrift, hvor han på unik vis har formået at begejstre ved at fastholde legen med bolden og glæden ved sporten som centrale elementer - selv på ypperste niveau.
Aspekter, han i høj grad har taget med sig fra håndboldopvæksten i GOG, hvor han udover sit store, tekniske repertoire også imponerede med en kompromisløs vindermentalitet.
Derfor er Nikolaj Jacobsen en fornem ambassadør for Sydfyn og områdets eminente håndboldmiljø og et stort forbillede for mange. Både dem, der drømmer om at løbe kontra i hans fodspor, og dem der lader sig inspirere af hans ledelsesstil, også uden for diverse håndboldhaller.
For Fynske Banks regionsdirektør, Kirsten Elkjær, er Nikolaj Jacobsen oplagt til at modtage Fonden for Fynske Bank Prisen i Svendborg 2025. En pris, han fik overrakt i forbindelse med GOG’s Europen League-kamp hjemme mod Fraikin BM Granollers.
- Man vinder ikke fire VM-titler i streg uden en dygtig træner, og Nikolaj Jacobsen har uden tvivl sin store andel i håndboldlandsholdets succes. Han er en god strateg, dygtig til at få det bedste frem i sit hold og repræsenterer Sydfyn med en eminent kombination af imødekommenhed, humor og høj faglighed. Derfor får han prisen, siger hun.
Legen skal drive værket
Nikolaj Jacobsen fik i sin aktive karriere tilnavnet Tryllemusen i den tyske storklub THW Kiel, og som træner har han imponeret med sine taktiske genialiteter og evne til selv i de mest intense og pressede situationer at få spillerne til at lytte til dessinerne, der typisk starter med ”Øøøh, prøv lige og hør her”.
- Det skal stadig være sjovt at gå til håndbold, også selv om de spillere, jeg træner nu, er blandt de bedste i verden og får en ganske fornuftig hyre. Det skal stadig være legen og det, der i sin tid fik os til at starte med at spille håndbold, der driver værket. En stor del af det at være på et hold handler også om at skabe relationer og nogle gange venskaber for livet, siger Nikolaj Jacobsen.
Det er kerneværdier, som han i høj grad har taget med sig fra håndboldopvæksten i GOG og de mange timer i det, der dengang hed Sydøstfynshallen.
- Jeg er glad for og stolt over at modtage en pris, der er med til at sætte Sydfyn på landkortet og gøre en forskel, samtidig med at jeg bare er mig selv og udfører mit job ud fra de værdier, jeg har med mig, siger han.
Nikolaj Jacobsen regnes af mange som verdens bedste håndboldtræner.
Han stiller krav, men giver også plads. Hans stil er uformel og direkte, han er på ingen måde selvhøjtidelig og kan godt tåle lidt røg, selv om han synes, det er sjovest, når det går ud over andre. Og modsat mange andre ledere har han formået at knytte tætte venskaber til nogle af spillerne og alligevel være i stand til at skære igennem, når det er nødvendigt.
- Vi træner benhårdt, men det at møde spillerne i øjenhøjde betyder, at der også er en menneskelig balance i det, siger han.
Går lige i hjertet
Med Fonden for Fynske Bank Prisen følger 100.000 kroner, som Nikolaj Jacobsen har valgt at give videre til KidsAid, der støtter syge og sårbare børn og deres familier i Danmark. Det er en organisation, som Nikolaj Jacobsen har været ambassadør for i mange år.
- Nogle gange er jeg ude med gavebeviser, og det har gjort stort indtryk på mig at se, hvordan KidsAid er med til at gøre en forskel for alvorligt syge børn og deres familier i en svær tid med stor usikkerhed. Det er noget, der går lige i hjertet på mig. Derfor er det oplagt, at det er KidsAid, der skal have pengene, siger Nikolaj Jacobsen.
Udover hæderen og de 100.000 kroner fik Nikolaj Jacobsen også overrakt en bronzestatuette lavet af den lokale billedhugger Sabine Jensen.
Kort om Nikolaj Jacobsen
Er vokset op på Sydfyn og viste sig tidligt som en stor boldbegavelse. Udover håndbold var han også en talentfuld fodboldspiller. Vandt tre danske mesterskaber med GOG og tre tyske mesterskaber og to EHF Cup-titler med THW Kiel.
Indledte trænerkarrieren som spillende assistenttræner i først Viborg og derefter Bjerringbro-Silkeborg, inden han blev cheftræner i Aalborg, som han vandt DM med i 2013.
Stod i spidsen for den tyske storklub Rhein-Neckar-Löwen i fem år og vandt Bundesligaen to gange.
Har siden 2017 ført herrelandsholdet til OL-titlen i 2024, til fire VM-titler, VM-sølv, EM-sølv og EM-bronze.
Bor på Thurø sammen med sin hustru Lenette. Parret har tre børn.
Om Fonden for Fynske Bank Prisen
Fonden for Fynske Bank uddeler hvert år fire priser på Fyn, i Trekantområdet og i Østjylland.
Baggrunden er et ønske om at belønne gode initiativer og entusiastiske ildsjæle i de lokalområder, som Fynske Bank er en del af.
Fonden for Fynske Bank Prisen blev uddelt for første gang i 2018, og med prisen følger et særligt kunstværk og 100.000 kroner, som modtageren skal give videre til et godt formål.
Foto: Robert Wengler
